Szlakiem murckowskich historii

murcki

Podczas kolejnego spaceru pod hasłem: „Podziel się dzielnicą” – 24 czerwca – zwiedzimy Murcki! Start z tamtejszego Rynku o godz. 11.00. 

 

W Murckach planujemy poruszać się po bardziej zurbanizowanej części miejscowości. Będzie mniej chodzenia, za to, jak przypuszczamy, masa opowieści. Opowieści nie tylko prowadzącego, a przede wszystkim samych mieszkańców. Poznamy ich wspomnienia, a także informacje stanowiące najważniejszą część historii, którą chcieliby zachować dla innych.

W ramach wycieczki chcemy spotkać się na murckowskim rynku, a na nim zwiedzić prywatną, kiedyś książęcą piekarnię, co okraszone będzie rodzinną historią. Kolejnym punkt to Dom Lekarza i spotkanie z jego byłym mieszkańcem. Będzie to wstęp do następnego punktu – odwiedzenie murckowskiego szpitala, w którym spotkamy się z kolejnymi byłymi już mieszkańcami (na jego terenie od samego początku mieszkały rodziny pracowników) – córkami wieloletniego kierownika administracyjnego szpitala. Najprawdopodobniej ostatnim punktem spotkania będzie obecny dom kultury, a kiedyś pierwszy schlafhaus w Murckach.

Przewidywany czas spaceru 4 do 5 godzin!

Prowadzący: Bartłomiej Zatorski, od urodzenia mieszkaniec Murcek, beskidzki przewodnik PTTK, lokalny społecznik, współautor kilku publikacji (monograficznej, zbiorowej pracy „Ach te Murcki” czy dwutomowego przewodnika „W krainie murckowskich lasów”, autor historyzującego bloga „Erdmancyjŏ”)

Na spacery obowiązują zapisy telefoniczne: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00) lub za pośrednictwem formularza: https://bit.ly/PodzielSieDzielnicaZapisy

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, realizowanych z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Fotografia murckowskiego Rynku: Fotopolska.

Skip to content