Chcecie nam opowiedzieć o swoim Nikiszu, albo posłuchać o jego historii? Wycieczka w ramach projektu „Podziel się dzielnicą” po Nikiszowcu odbędzie się 25 czerwca, start o godz. 15.00 z Placu Wyzwolenia (zbiórka przy makiecie przed kościołem pw. św. Anny).
W województwie śląskim znajdziemy około 200 osiedli patronackich, czyli takich, które zostały wybudowane przez zakłady przemysłowe dla swoich pracowników (najczęściej górników i hutników). Jednak niewiele z nich prezentuje taki rozmach rozwiązań urbanistycznych jak Nikiszowiec.
Na spacerze po Nikiszu będzie trochę tak, jak w podróży do przeszłości. W jego trakcie opowiemy, jakie „luksusy” zastali pierwsi mieszkańcy osiedla w swoich nowych mieszkaniach, a także kto i jak zaprojektował to unikatowe i fenomenalne pod wieloma względami osiedle patronackie. Kim był Anton Uthemann i jakie role, oprócz funkcji dyrektora generalnego spółki Georg von Giesche’s Erben i radcy radcy górniczego, pełnił? Przyjrzymy się historii i wydarzeniom, które ukształtowały społeczność dzielnicy. Porozmawiamy o tym, czy ponad 100-letni Nikiszowiec jest przykładem koncepcji miasta piętnastominutowego.
Pokażemy, jak widoczne są na każdym kroku nierozerwalne związki łączące osiedle z kopalnią. O czym jeszcze posłuchacie? O przemianach, zmianach i planach. Warto pamiętać, że Nikiszowiec to żywa komórka. Jak zwraca uwagę nasz przewodniczka po tej dzielnicy, Joanna Siedlaczek-Pluta, „spacer będzie obfitował w różne historie opowiedziane przez moją babcię, ojca i te, które sama doświadczyłam. Spacerując po osiedlu, widzimy jak życie i historia przeplata się w tym miejscu. W moich opowieściach nawiązuje do tradycji górniczej, opowiadam o życiu codziennym oraz przytaczam historie usłyszane od rodziny i sąsiadów”.
Spacer poprowadzi Joanna Siedlaczek-Pluta – mieszkanka Nikiszowca. W 2019 r. ukończyła kurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Społecznych (FIL) oraz Muzeum Historii Katowic Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu, uzyskując certyfikat i dołączając do Sieci Lokalnych Przewodników z Nikiszowca. W internecie znana jako Przewodniczka po Nikiszu.
Projekt realizowany jest z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowksiej Metropolii. Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Serdecznie zapraszamy!