Szlakiem czterech żywiołów po Szopienicach

Jeszcze jeden spacer, na jaki zapraszamy w najbliższy weekend. Zabierzemy Was na wycieczkę po Szopienicach, podczas której będziecie mogli podzielić się anegdotami z życia dzielnicy!

Wyruszamy w sobotę 24 czerwca o 15:00 (ul. Szabelniana 4), obowiązują zapisy. Jeśli chcesz nam opowiedzieć swoją historię związaną z Szopienicami – przyjdź koniecznie!

Szopienice to jedna z tych miejscowości, które postrzegane są przez pryzmat schematów i stereotypów. Dla wielu osób to przykład obszaru zdegradowanego, w którym przez lata bezmyślnie eksploatowano zasoby naturalne. Była eksploatacja? Czas na eksplorację! Pragniemy odkrywać inne, nieoczywiste oblicze Szopienic. Kluczem do poznania ich różnorodnego charakteru staną się symboliczne cztery żywioły. Ich współistnienie i ścieranie się tworzyło burzliwą zarazem historię miejscowości. Poznamy więc miejsca, świadczące w wiejskiej przeszłości dzielnicy, gdy głównym źródłem utrzymania naszych przodków była uprawa ziemi i hodowla zwierząt. Zobaczymy ślady po kuźniach i jutach. Odetchniemy, spacerując nad wodą — po wschodnim fragmencie Doliny Pięciu Stawów. W przysiółku Morawa zatrzymamy się przy krzyżu cholerycznym, przypominając sobie, że w I poł. XIX wieku morowe powietrze zabiło w okolicy kilkadziesiąt osób. Wrócimy pamięcią do lat, gdy szopienickie powietrze miało specyficzny zapach (do czego przyczyniły się m.in. huta Uthemann czy wytwórnia margaryny Strahl), a także skład chemiczny – i nie było przezroczyste… Spacer zakończymy w Roździeniu – gminie, która weszła w skład współczesnych Szopienic. Spacer poprowadzą Daniela Dylus i Michał Malina.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Zdjęcie: Fotopolska

Skip to content