Tworzymy aplikację - słuchamy wszystkich!

Przy konstruowaniu aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ważna jest dla nas każda, bez wyjątku, grupa społeczna. Dziś wysłuchaliśmy szeregu znakomitych pomysłów przedstawionych przez osoby niesłyszące. 

Wśród koncepcji znalazły się na przykład takie, jak stworzenie serialu, który pokazywałby kulturę Głuchych, zaprezentowanie historii dotyczących życia niesłyszących na Śląsku, procesu ich edukowania, czy nadanie jednemu z ważnych miejsc na mapie #GZM opisu w języku migowym. 

– Na Śląsku wielu Głuchych nie zna swojej historii, nie lubią czytać, za to lubią być edukowani przez opowieści – mówiła Irena Piecha tłumaczka języka migowego. – Dobrym rozwiązaniem byłyby także spacery po najważniejszych miejscach na Śląsku, czy nakładka na mapach Google służąca osobom z tymi szczególnymi potrzebami.

Pojawiły się też pomysły dotyczące festiwalu artystycznego Głuchych: wystaw sztuki, performance’u, spektakli teatralnych, animacji, stworzenia książek o głuchych artystach, czy Ogólnopolskim Plenerze Malarskim, prowadzony przez głuchych z udziałem także słyszących, tak by wzajemnie się poznać.

– W Polsce pokutuje stereotyp, że Głusi nie mogą być aktorami, bo nie mają głosu. Chcielibyśmy go przełamać i nawiązać współpracę z teatrami i katowicką szkołą filmową – mówił Michał Justycki. 

Podkreślono również konieczność pogłębienia współpracy z amerykańskim uniwersytetem Gallaudeta, jedyną na świecie uczelnią, na której wykładane są przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i artystycznych dla osób niesłyszących. Jako że w Polsce edukacja niesłyszących od dawna kuleje czas, by pokazać, że na świecie Głusi zajmują się pracą naukową i są profesorami wielu kierunków. Konsekwencją tego mogłyby być wykłady dla niesłyszących na śląskich uczelniach. 

W kontekście tworzonej aplikacji o ESK 2029 mówiono także o wymianie dobrych praktyk ze środowiskami z innych krajów, czy wyjazdach studyjnych do miast, jakimi współpracuje instytucja Katowice Miasto Ogrodów, czy miast partnerskich gmin metropolii. 

– Ważnym pomysłem są warsztaty języka migowego, które pomogą w kontakcie rodziców i dzieci. Dzieci niesłyszące mają bowiem ogromną potrzebę komunikacji z rodzicami. To sprawa istotna również dla dzieci słyszących, aby mogły komunikować się z Głuchymi – zaznaczyła Kinga Hołda-Justycka. 

Wśród zgłoszonych projektów znalazły się także takie kwestie, jak przygotowanie ogromnego telebimu, zapraszającego na wydarzenie Głuchych, np. na lotnisku, organizacji forum edukacyjnego, poświęconego poprawieniu sytuacji Głuchych, czy warsztatów dla służb mundurowych w zakresie komunikacji z osobami głuchymi.

Podczas obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury 2029 warto byłoby zorganizować po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowy Dzień Głuchego.

– Jak najwięcej waszych pomysłów postaramy się zmieścić w aplikacji, to jednak dokument pozwalający na wprowadzenie ograniczonej liczby znaków, dlatego prawdopodobnie nie da się wykorzystać wszystkich pomysłów. Pozostałe będziemy mogli wprowadzić do rozszerzonego wniosku w drugim etapie konkursu – zapewniła Magdalena Szczepocka z zespołu ESK w instytucji Katowice Miasto Ogrodów. 

Przypominamy jednocześnie, że każdy mieszkaniec metropolii może przedstawić nam swoje pomysły do 10 lipca br: https://katowicegzm2029.eu/2023/06/20/zglos-nam-swoj-pomysl/

Skip to content