Nowe i stare historie z Dębu

Za nami kolejny spacer w ramach cyklu „Podziel się dzielnicą”. Tym razem słuchaliśmy opowieści mieszkańców i mieszkanek katowickiego Dębu – jednej z najstarszych dzielnic należących dziś do Katowic, w której familoki i kamienice z przełomu XIX i XX wieku, spokojne kręte uliczki oraz zabudowania dawnego folwarku sąsiadują z nowoczesnymi apartamentowcami projektowanymi przez największych współczesnych architektów i architektek.
 
Pytaliśmy, jak żyje się w dzielnicy pełnej kontrastów, obok ogromnego centrum handlowego. Czego brakuje mieszkańcom i mieszkankom, a z czego są zadowoleni?
 
Sięgnęliśmy do dawnej historii Krasnego Dębu (nazywanego w dawnych kronikach Chorzow et Crasni Damb), należącego do Bożogrobców, do dalszych i bliższych dziejów kopalni Kleofas i huty Baildon. 
Przypomnieliśmy sobie, jak wyglądała dzielnica przed powstaniem centrum handlowego i wysłuchaliśmy wspomnień mieszkańców i mieszkanek z czasów prosperity tutejszych zakładów przemysłowych oraz należącej do huty, hali sportowej, która była jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się przy drodze z Chorzowa do Katowic.
 
Wnioski ze spacerów posłużą nam w tworzeniu aplikacji i Europejską Stolicę Kultury 2029. Spacery realizowane są z udziałem środków finansowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 
 
Galeria zdjęć ze spaceru TUTAJ
 
 
Skip to content