108 pomysłów do aplikacji ESK! Dziękujemy!

Festiwale muzyczne, poetyckie, filmowe, taneczne, fotograficzne, teatralne, nowych mediów, designu i miast partnerskich. Wystawy sztuki, wydarzenia gamingowe i liczne warsztaty. Projekty społeczne dedykowane osobom wykluczonym, twórcze spacery szlakiem ważnych dla metropolii miejsc, działania aktywizujące miejskie przestrzenie i inne artystyczne wydarzenia. Zgłosiliście nam aż 108 wspaniałych propozycji do aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury! Serdecznie dziękujemy! 

Tym samym wiemy już, że nasza Rada Konsultacyjna, która oceni Wasze projekty będzie miała pełne ręce roboty. Przyjdzie jej bowiem dokonać oceny tak spektakularnych wydarzeń i pomysłów jak m.in.: występy gigantów czyli ogromnych lalek, pokaz filmów krótkometrażowych młodych filmowców studiujących na Śląsku, opracowanie antologii współczesnej poezji ze wszystkich krajów na murach Śląska i Zagłębia, wystawa grafiki europejskiej, obejmująca ryciny powstałe na przestrzeni czterech stuleci – od XVI do XIX, działanie Centrum Poszukiwań Ruchowych i Choreograficznych, czy festiwal improwizacji teatralnej w różnych teatrach na terenie metropolii. 

Wśród zgłoszonych przez Was pomysłów nie zabrakło także wydarzeń dla branży gamingowej, projektów popularyzacji astronomii i fizyki, pomysłu stworzenia think-tanku katalogującego projekty kulturalno-społeczne z Europy i świata, projektu stworzenia klubu komediowego, czy Akademii Piosenki Przegiętej wraz z cyklem warsztatów dla osób LGBT+ chcących występować na scenie jako performerzy i performerki drag.

Na liście pojawiły się także wydarzenia promujące nasz region i dziedzictwo industrialne: twórcze warsztaty terenowe i spacery w dzielnicach miasto GZM oparte na opowieściach mieszkańców, opracowanie serii bajek dla dzieci opisujących dziedzictwo kulturowe regionu oraz komiksu o Śląsku i Ślązakach, konkurs szpaski czyli śląskiej fraszki, prezentacja obrazów Ewalda Gawlika w przestrzeni Giszowca i podniecenie potencjału turystycznego tej dzielnicy czy nagranie cyklu podcastów dotyczących życia w Metropoli GZM.

Postawiliście także na projekty społeczne, aktywizujące miejskie przestrzenie i lokalną społeczność, jak m.in. warsztaty i opera dedykowane osobom wykluczonym, bezdomnym, osadzonym w zakładzie karnym, osobom z niepełnosprawnościami i seniorom, przywrócenie do życia podwórka przy ulicy Mariackiej 5 w Katowicach, projekty skupione na rozwoju kobiet, wydarzenia kulturalne dla osób starszych i samotnych, warsztaty międzypokoleniowe „Made in Gliwice”, Przegląd Dziecięcej Piosenki Atypowej, czy stworzenie przestrzeni budowania sąsiedzkich relacji w całej metropolii wzorowanych na koncepcji Plac na Glanc. 

Pojawiły się także projekty ekologiczne, jak ecokoncerty, warsztaty terenowe i spacery po mieście w poszukiwaniu ciekawych lub charakterystycznych dźwięków. 

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i raz jeszcze serdecznie dziękujemy za Wasze pomysły! 

Skip to content