Trzy kolejne spacery - zapraszamy!

W ramach cyklu „Podziel się Dzielnicą” zapraszamy na trzy kolejne spacery. W sobotę 26 sierpnia zwiedzać będziemy dzielnice: Ligota-Panewniki oraz Piotrowice-Ochojec. Natomiast w niedzielę 27 sierpnia – Dąbrówkę Małą. Jak zawsze czekamy na Państwa opowieści!

VIII SPACER: Dzielnica Ligota-Panewniki
26 sierpnia 2023, godz. 10.00 (zbiórka: 9.45)
Miejsce zbiórki: Dworzec PKP Katowice-Ligota
Przewodnik: Grzegorz Płonka

Co my tu mamy. Od dworca kolejowego w Ligocie do klasztoru w Panewnikach
W czasie spaceru poznamy ważniejsze obiekty powstałe na przestrzeni ponad stu lat na terenie obecnej dzielnicy „Ligota-Panewniki”, wśród których znajdą się między innymi: dworzec kolejowy, historyczna zabudowa ul. Franciszkańskiej, akademiki dawnej Akademii Ekonomicznej, Plac Miast Partnerskich, gmach VII LO, modernistyczna kolonia urzędnicza, miejski targ oraz Bazylika Ojców Franciszkanów. Podkreślimy ich wpływ na życie mieszkańców. Wspomnimy również o osobach i grupach społecznych związanych z dzielnicą jak – Bolesław Szabelski, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Bochenek, Krzysztof Globisz, ligocki hufiec harcerski oraz o antyhitlerowskiej konspiracji w czasach II wojny światowej. 

IX SPACER: Dzielnica Piotrowice-Ochojec
26 sierpnia 2023, godz. 15.00
Miejsce zbiórki: MDK „Południe” – Filia nr 1 w Katowicach-Piotrowicach
Przewodnik:  Tomasz Świdergał

Koczownicy nad Slepiotką, Boży Wojownicy w Uniczowach, Szwedzi -czas  apokalipsy, Piotrowice Śląskie i rozwój wsi aż do 2 wojny, 1939 i  1945  rok, to części składowe wycieczki po dzielnicach Ochojec i Piotrowice  którą poprowadzi historyk Tomasz Świdergał.

X SPACER: Dzielnica Dąbrówka Mała
27 sierpnia 2023, godz. 15.00
Miejsce zbiórki: kościół parafialny pw. św. Antoniego
Przewodnik: Michał Bulsa

Spacer po Dąbrówce Małej obejmie najważniejsze punkty dzielnicy, ukazując jej kulturę, tradycję, najważniejsze zabytki i miejsca, związane z ważnymi postaciami. Poznamy dzieje tej miejscowości, stanowiącej odrębną gminę aż do 1951 r. Trasa obejmuje „centrum” Dąbrówki – miejscowości niegdyś silnie związanej z przemysłem, a obecnie stanowiącej dzielnicę mieszkaniową i usługową. Historia Dąbrówki Małej, sięgająca późnego średniowiecza, do dziś jest widoczna i obecna w dzielnicy.

UWAGA! Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/1kntUCmbgMHHeqpDspZBbv6L4BoICAo3DscxcQ6raMCE/viewform?edit_requested=true

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Skip to content