Kostuchna - hałda, kolejka linowa i miejscowe historie

Kolejny – jedenasty już spacer z cyklu „Podziel się dzielnicą” zawiódł nas na prawdziwe wyżyny, czyli na usypywaną od 1900 roku hałdę w Kostuchnie. Miejsce jest doskonałym punktem widokowym, z którego przy dobrej widoczności dostrzec można nawet Beskid Śląski i Tatry. W latach 1938 – 1966 działała tutaj 16-kilometrowa kolejka linowa, służąca do transportu węgla z kopalni „Boże Dary” do elektrowni w Łaziskach. 

Podczas wycieczki po dzielnicy – nasz przewodnik Krzysztof Bywalec opowiedział nam o współczesnych i historycznych miejscach na mapie Kostuchny, m.in. o wspomnianej już – należącej do książąt pszczyńskich – kopalni „Boże Dary” i wybudowanej przy niej kolonii, o nieistniejącej już szkole i byłym urzędzie miejskim pełniącym dziś funkcję restauracji, a także o budowie kościoła, w którą włączyli się mieszkańcy dzielnicy. 

Nie zabrakło też opowieści o wyjątkowych mieszkańcach dzielnicy – piłkarzu reprezentacji krajowej Janku Furtoku, czy mistrzu świata w trickach bilardowych – Bogdanie Wołkowskim. Na miejscowym cmentarzu odwiedziliśmy groby innych związanych z tym miejscem znanych postaci: szermierza Józefa Nowary dziennikarza Kamila Durczoka. 

We wszystkie opowieści przewodnika włączyli się aktywnie mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy. Ich wspomnienia jak zwykle spisaliśmy. 

Foto: Arkadiusz Ławrywianiec

Pełną dokumentację zdjęciową z wydarzenia znajdziecie TUTAJ

Skip to content