Podlesie - dzielnica wyjątkowa

Gdy Amerykanie wylądowali na księżycu, mieszkańcy Podlesia już tam byli i sprzedawali drabiny. Takimi zabawnymi anegdotami o mieszkańcach Podlesia i zupełnie poważnymi historiami, dotyczącymi historii i teraźniejszości dzielnicy, podzielił się z uczestnikami ostatniego spaceru przewodnik Krzysztof Bywalec. Była to dwunasta już, z cyklu „Podziel się dzielnicą”, wycieczka po zakątkach Katowic. 

Uczestnicy poznali mnóstwo ciekawych opowieści i anegdot o Podlesiu i jak zawsze mogli podzielić się swoimi wspomnieniami i refleksjami.  

Mowa była między innymi o handlowym znaczeniu Podlesia, przez które onegdaj przebiegała odnoga szlaku solnego z Krakowa, co upamiętnia makieta na skwerze Bolesława Holeckiego, mistrza szachowego i cenionego nauczyciela w tutejszej podstawówce, a także o przebywaniu na Podlesiu wojsk saskich Augusta III i tutejszym lazarecie (do 1940 roku stała tutaj prawdopodobnie kapliczka upamiętniającą zmarłych). 

Polesie to wyjątkowe miejsce na mapie Katowic –  zapewniał przewodnik – posiada swój własny herb.

W miejscowym kościele, wybudowanym w 1920 roku, zobaczyć można z kolei obraz Matki Boskiej poszukującej gospody, namalowany przez artystę z Podlesia – Grzegorza Bialika. Obrzęd, do jakiego nawiązuje obraz jest znacznie starszy i pochodzi jeszcze z XIX weku – polega na przenoszeniu obrazu Świętej Rodziny z domu do domu. 

Nie mogło także zabraknąć wizyty na tutejszym, niedawno wyremontowanym, moście łączącym brzegi rzeczki Mlecznej. Zbudowany na przełomie XIX i XX w. zabytek jest najstarszym, czynnym mostem w województwie. Przepływająca tędy rzeczka Mleczna bierze swój początek w rejonie rezerwatu Ochojec w Katowicach i jest dopływem Gostyni. Za mostkiem stał onegdaj młyn. 

Trasa spaceru zawiodła grupę na tutejszy stadion Podlasianki, gdzie nie zabrakło opowieści o tutejszym klubie sportowym, który powstał w 1938 roku. 

Spacery są częścią naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. 

Zdjęcia: Arkadiusz Ławrywianiec 

Pełną dokumentację zdjęciową z wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Skip to content