Let's play - let's win!

Podczas kongresu „Metropolia kultury” wielokrotnie zastanawialiśmy się, co Katowicom i Metropolii przynieść może otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. O staraniach i o tym, jak robić dobrze politykę kulturalną rozmawiali także politycy: europoseł Łukasz Kohut, zastępca prezydenta Katowic Waldemar Bojarun, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz szef GZM – Kazimierz Karolczak. 

– Od 2009 roku kultura była kołem zamachowym przemian, jakie mają miejsce w Katowicach. Mimo że nie otrzymaliśmy podczas poprzednich starań tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, to znakomicie wykorzystaliśmy energię społeczną i wdrożyliśmy założony wówczas program. Dziś Katowice startują w konkursie wraz z Górnośląsko-Zagłebiowską Metropolią. To szansa na wygenerowanie potencjału kulturowego w poszczególnych miastach metropolii. Współpraca i wymiana doświadczeń zaowocują wspólną nową energią – mówił Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. 

Arkadiusz Chęciński podkreślał, że współpraca Sosnowca z Katowicami jest bardzo dobra, a wspólne starania są w stanie ją jeszcze bardziej ją scementować. 

– Liczę na ten sam efekt dla Metropolii, jakiego doświadczyły Katowice. Powinniśmy budować wspólną tożsamość i wspierać się nawzajem. Mam nadzieję, że dzięki ESK będziemy w stanie pokazać efekt mniejszych miast – mówił z kolei Kazimierz Karolczak, dodając, że kultura docelowo musi znaleźć się w statucie Metropolii. 

Podobnego zdania był Łukasz Kohut, który zaznaczył, że Śląsk i Zagłębie podobnie jak kraje Unii Europejskiej powinny wspierać się w swej różnorodności. 

– W kulturze jesteśmy w stanie znaleźć wspólny język, to ona stanowi nasz największy potencjał. Starania o ESK powinny być zapalnikiem i odpalić lont do kolejnych przemian – mówił Waldemar Bojarun, podkreślając, że w Katowicach znakomite rozwija się nowa dziedzina, jaką jest gaming, a organizowane w Spodku turnieje obserwowane są przez kilka milionów ludzi na świecie. 

– Musimy budować mosty a nie mury, zbudujmy ten most kultury, głęboko wierzę, że to się uda. Uważam że przygotowana aplikacja jest bardzo dobra i musimy tą energią zarazić mieszkańców i komisję konkursową. Let’s play, lat’s win – podsumował debatę Łukasz Kohut. 

Fot. Radosław Kaźmierczak 

Skip to content