Nasza Rada Konsultacyjna zmieniła swój kształt. Kilka osób z uwagi na nadmiar obowiązków zakończyło z nami współpracę. Zaprosiliśmy jednak nowych aktywistów i aktywistki. Działają między innymi w przestrzeni ekologii i kształtowania przestrzeni publicznych.
Nowy skład Rady Konsultacyjnej wygląda następująco:
Andrzej Bogdanowicz – posiada wykształcenie średnie zawodowe, od 5 lat emeryt, wciąż aktywny społecznie. Społecznik i aktywista od 30 lat. Pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Chorych na SM, przez ponad 20 lat był prezesem stowarzyszenia. Twórca Ośrodka Rehabilitacyjnego dla chorych na SM. Współzałożyciel Śląskiego Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS i wieloletni wiceprezes. W 1998 r. wyróżniony nagrodą specjalną i statuetką „Zwyczajni Niezwyczajni”. W 2009 roku uhonorowany statuetką „Super Lodołamacz” woj Śląskiego. Współtwórca i aktywny organizator akcji ,,Miejska Dżungla” w Katowicach 11 edycji. Od 4 lat przewodniczący Klubu Seniorów przy KAFOS.
Agnieszka Bugno-Janik – architekta, urbanistka, zajmuje się badaniami naukowymi, pracą dydaktyczną na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz projektowaniem włączającym mieszkańców. Współpracuje z samorządami, organizacjami społecznymi i grupami mieszkańców, wspomagając procesy zmian w miastach. Projektuje wnętrza, domy i przestrzeń miejską, wspiera działania ruchów miejskich i organizacji społecznych. Jest współzałożycielką Śląskiego Urban Labu, którego celem jest współdziałanie aktywistów i mieszkańców z naukowcami. Ostatnio cieszą ją zrealizowane w zeszłym roku Planty Godula w Rudzie Śląskiej, gdzie w zespole projektowym odpowiedzialna była m.in. za działania z mieszkańcami. Lubi podróże w miejsca nieoczywiste, znikanie w lesie oraz pływanie po Mazurach. Kocha psy. Kultura to w jej ocenie relacje – to, co nas łączy i wszystko to, co z relacji wynika – jak na przykład jakość przestrzeni, w której żyjemy.
Anna Dęboń – pedagożka, arteterapeutka, aktywistka edukacyjna, liderka i prezeska Stowarzyszenia dOPAmina lab, mama dwóch nastolatek, społeczna rzeczniczka praw dzieci i praw osób uczących się, stwórczyni marki O!PA (miejsca terapii i edukacji dla dzieci i młodzieży), współinicjatorka ruchu na rzecz praw kobiet „Każda jest ważna”, ekspertka ds. przywództwa wspierającego dobrostan, oraz kultury relacyjnej w szkołach, zespołach, organizacjach, pani od współpracy, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i ruchu Rodzice dla Klimatu Parents of Future, pasjonuje się tańcem intuicyjnym i tańcem współczesnym, lepi rzeczy z gliny, spełnia marzenia o podróżach, spokój odnajdując w lesie.
Dagmara Gumkowska – absolwentka kulturoznawstwa (specjalizacje: filmoznawcza i teatrologiczna), Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej. Na co dzień pracuje jako specjalistka ds. współpracy międzynarodowej i impresariatu w Teatrze Śląskim; jest kuratorką programową Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR organizowanego. Laureatka Złotej Maski w kategorii Nagroda Specjalna za autorską koncepcję artystyczną projektu „HartOFFanie Teatrem” oraz kształtowanie programu artystycznego Międzynarodowego Festiwalu „Teatromania” w Bytomiu. Lubi szukać i odkrywać. Lubi opowiadać. Lubi spotkania, poznawanie nowych ludzi i zjawisk. Interesuje ją teatr współczesny, zwłaszcza eksperymentalny; performance; sztuka współczesna, szczególnie sztuka nowych mediów, wideoart, kino. Kocha również podróże. Kultura jest dla niej środowiskiem naturalnym. Nieodłącznym elementem życia,sposobem dialogowania ze światem, próbami zrozumienia go, poszukiwaniem w nim własnej ścieżki i prób porozumienia z innymi. Jest także szansą na oswajanie nowych zjawisk społecznych, na uświadamianie sobie przynależności do jakiejś wspólnoty – wspólnoty osób targanych podobnymi niepokojami, wątpliwościami, mierzących się z trudnościami, szukających rozwiązań, zadających pytania.
Waldemar Jan – absolwent nauk społecznych i politologii Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych z zakresu negocjacji i mediacji w Akademii Górnośląskiej. Pracuje w Stowarzyszeniu Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Od blisko 25 lat związany zawodowo z katowickim Nikiszowicem, w którym (i o którym) działa rewitalizuje, prezesuje, edukuje, tworzy, zarządza… I z którego czasem ucieka w różne miejsca i do różnych instytucji, aby pomagać w działaniach sprzyjających rozwojowi społeczności lokalnych. Do najważniejszych osiągnięć zalicza… zdanie egzaminu z matematyki do liceum. Potem było już z górki – zmiana Nikiszowca, Centrum Zimbardo, Jarmark Na Nikiszu… W życiu poszukuje złotego środka, starając się wierzyć, że ludzie są ogólnie fajni, choć wydaje mu się, że niestety co najmniej połowa z nich taka nie jest. Ma nadzieję na tę drugą połowę trafiać jak najrzadziej. Pasjonat syntezatorów, pomidorów z przydomowego ogrodu i robienia czegoś z niczego. Kultura dla niego to coś pomiędzy Sagrada Familia, rodeo, Wojciechem Kilarem i karminadlem… I jeszcze jakieś trzysta albo i czterysta słów więcej. Całe jego życie to Górny Śląsk: Bytom, Chorzów, Katowice, Siemianowice Śląskie… Z całym jego bagażem. Z granicami i bez granic, dziś jako część Metropolii. Wypełniony po brzegi, gotowy odkrycia i odkrywania. I właśnie dlatego…
Halina Khalymonyk – menedżerka projektów w sektorze mediów i kultury oraz redaktorka z Ukrainy, od marca 2022 roku mieszka w Gliwicach. Prowadzi działalność dziennikarską dla Gazety Wyborczej w Katowicach oraz międzynarodowego magazynu Sisters.eu. Jej główne obszary zainteresowań obejmują historię ukraińskich uchodźców, proces integracji z polską społecznością. W Ukrainie była organizatorką wielu wydarzeń kulturalnych dla lokalnej społeczności i pełni rolę ambasadorki środowiskowych projektów kulturalnych.
Arnika Kluska – z wykształcenia politolożka, z zawodu urzędniczka, z serca Ślązaczka. Przez 10 lat pracowała przy pozyskiwaniu dotacji na kulturę i dziedzictwo kulturowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, współpracowała przy tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki i organizacji INDUSTRIADY. Krzykaczka uliczna, feministka, działaczka na rzecz społeczności LGBTQ+. Aktywistka społeczna, współorganizowała Manifę, czarne protesty i katowickie marsze równości. Członkini kolektywu Śląsk Przegięty. Ukończyła Akademię Piosenki Przegiętej, performuje i bawi konferansjerką jako drag queer Ciotka Rajcula. Egzaltuje się, że bez psów, kotów i sztuki nie ma życia. Lubi niedobre kino, nie lubi dyskryminacji. Wierzy, że kultura jest od mówienia prawdy i pielęgnowania relacji, a sztuka nas uratuje. Uważa, że GZM należy się tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, bo osoby mieszkające w regionie zasługują na hajmat, który ich dostrzega i który współtworzą.
Oliwia Myczkowska – młoda działaczka i przedsiębiorczymi społeczna. Pracowała już w 20 organizacjach pozarządowych i wielu zespołach projektowych m.in. w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, który reprezentuje w radzie. Jest także prezeską spółki BEE HEALTHY HONEY, współorganizatorką licznych wydarzeń, założycielką międzynarodowej inicjatywy psychologicznej NO PAIN IN YOUR BRAIN i profrekwencyjnej kampanii społecznej Vote.Land. Obecnie wspiera młode osoby w realizacji akcji społecznych i pełni role doradcze (m.in. jako ekspertka dla MRM Katowice). Jest humanistką z duszą artystyczną. Uwielbia tworzyć kreatywne rozwiązania na istotne problemy. Pragnie wykorzystać swe możliwości, aby mieć pozytywne przełożenie na rzeczywistość.
Dr Jerzy Parusel – absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie, międzyuczelnianego Podyplomowego Studium Ochrony Przyrody w Krakowie, Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ w Krakowie oraz studiów doktoranckich na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, leśnik, botanik, fitosocjolog, zoolog, ekolog, badacz przyrody i miłośnik fotografii przyrodniczej. W latach 1980-1994 asystent naukowo-badawczy i kustosz Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego. Członek Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Pod Diablakiem” (1990-1994). Organizator i wieloletni dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach (1994-2020), jedynej w Polsce jednostki samorządu wojewódzkiego, działającej dla dobra przyrody w latach 1994-2022. Inicjator, twórca i koordynator wielu przedsięwzięć w zakresie opracowania m.in.: regionalnych czerwonych list zagrożenia gatunków i zbiorowisk roślinnych, koncepcji korytarzy ekologicznych, strategii ochrony przyrody, bazy danych o przyrodzie województwa śląskiego BIOGEO-SILESIA ORSIP. Aktywny na polu naukowym, ochrony przyrody, edukacji i wydawniczym. Autor i współautor 580 publikacji, w tym ponad 280 naukowych. Wieloletni członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Katowicach (1992-2020), pełniący wielokrotnie funkcję Zastępcy Przewodniczącego. Członek Komitetu Ochrony Przyrody PAN w kadencji 2007-2011. Od roku 2010 wykładowca na Podyplomowym Studium Ochrony Przyrody im. Stefana Myczkowskiego w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Członek krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Wieloletni redaktor wydawnictw Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, w tym wydawanego w latach 1995-2020 kwartalnika „Przyroda Górnego Śląska”. W latach 2016-2022 członek Forum Ekologicznego przy Dyrektorze Generalnym Lasów Państwowych. Od roku 2022 członek Komisji Ekspertów ds. Klimatu i Przestrzeni przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Nagrodzony w roku 2009 dyplomem uznania „Zielone Czeki” przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za wielostronną popularyzację edukacji ekologicznej oraz wzbudzanie szacunku dla przyrody Górnego Śląska. W roku 2022 został wyróżniony za działalność dla ochrony przyrody „Orlim Piórem” Klubu Przyrodników za zasługi w ochronie polskiej przyrody, szczególnie Górnego Śląska oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej jako wieloletni dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i redaktor kwartalnika „Przyroda Górnego Śląska”.
Agnieszka Stefaniak-Zubko – z wykształcenia politolożka, specjalistka z zakresu samorządu, miasta i public relations. Z urodzenia i z zamiłowania sosnowiczanka. Przez 15 lat opisywała lokalną rzeczywistość w mediach, w tym Gazecie Wyborczej Sosnowiec. Współwłaścicielka Projekt Marka, agencji marketingu strategicznego i lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design z Zagłębia Dąbrowskiego. Współautorka stałych wystaw w przestrzeni miejskiej: Galerii pod Rondem Praw Kobiet w Sosnowcu oraz Znane Zagłębianki/Znani Zagłębiacy. Działalność społeczną koncentruje wokół tematów podnoszenia jakości życia w mieście, w tym obszarze kultury, mobilności, ekologii oraz społecznej aktywizacji mieszkanek i mieszkańców. W lipcu 2023 r. postanowiła, że przejdzie wszystkie 705 ulic Sosnowca i zrealizowała już ponad 50% planu. Do wspólnej wędrówki w ramach projektu Chodzi o Sosnowiec zaprasza innych.
Justyna Szklarczyk-Lauer – doktora habilitowana sztuki w zakresie sztuk projektowych. Nauczycielka akademicka. Zawodowe sukcesy: dziekanowanie Wydziałem Grafiki, Malarstwa i Wzornictwa, a następnie Wydziałem Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2006–2012), kierownikowanie Katedrze Projektowania Graficznego (2012–2020), kierownikowanie studiami niestacjonarnymi w ASP (2012–2020). Do swoich dokonań zalicza także: (prawie) codziennie gotowanie obiadu dla 5 osób o różnych preferencjach kulinarnych, przerabianie 600 stron tabel dotyczących budżetu Katowic na 24-stronicową wizualizację, tzw. Budżet miasta Katowice w pigułce każdego roku (od 2015), powstrzymywanie się od palenia wyrobów tytoniowych każdego roku od 1 października do 31 maja (od 5 lat). Na liście jej sukcesów znajdują się również: promotorstwo doktoratów pt. Wystawa sztuki jako usługa słyszącego doktoranta, Słownik sztuki w języku migowym g/Głuchego doktoranta, poznanie koryta rzeki Rawy i stworzenie Wzornika kolorów Rawy oraz około 100 dyplomantów, którzy się obronili w latach 2014–2023 w ASP w Katowicach oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie, i którzy, mam nadzieję, lepiej teraz rozumieją, jak design może komuś pomóc. Życiowa idea: Świat cierpi na nadmiar rzeczy i obrazów. Zanim cokolwiek stworzysz, dobrze się zastanów, czy to jest rzeczywiście potrzebne. Jej pasją są ludzie, pomoc, praca, projektowanie, lektura, gotowanie, jedzenie i psy.
Dominik Tokarski – socjolog, pracuje jako księgowy, jest też przedsiębiorcą – współprowadzi bistro „Frykasy” a także sklepy internetowe: katowickie KATO oraz spodkowe YY. Poza pracą działa w trzecim sektorze jako szef Fundacji NEON Katowice. Przez 13 lat prowadził bar KATO, który był ważnym kulturalnym miejscem na mapie miasta. Współtworzył także sklep Geszeft. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Moje Miasto (konkurs Betonowej Kostki, Superjednostki, zbieranie starych neonów i wiele innych). Był również pomysłodawcą letniego projektu KATOZWEI, oraz kawiarni pop-up YY na tarasach Spodka. Wymyślił i zrealizował wraz z zespołem książeczkę o modernistycznej architekturze KATOZESZYT. Interesuje się szeroko pojętą socjologią miasta, wszelkimi działaniami, które występują w mieście. Zbiera szkło z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej. Lubi architekturę modernistyczną. Interesują go zagadnienia związane z życiem, kulturą, społeczeństwem i funkcjonowaniem w NRD. Lubi chodzić do lasu na spacery z psem, pasjonuje się roślinnością – tą balkonową, ogródkowo-działkową oraz miejską. Idea, jaką kieruje się w życiu: Lokalność to wartość. Kultura to jego zdaniem zbiór różnych czynników, które nas otaczają, wychowują, mają na nas bezpośredni wpływ i kształtują nas oraz nasze relacje i wszystko co z tego później wynika. Tytuł ESK może dać nam kopa do przodu!
Wiktor Wysocki – uczeń III LO im. C. K Norwida w Będzinie. Pasjonat aktorstwa oraz działacz społeczny. Aktor gościnny w Teatrze Rawa. Współzałożyciel nieformalnej grupy Dance for Stress oraz Młoda Scena. Kocha teatr, naturę i dobre jedzenie. Spirytualność i zaglądanie w głąb siebie to jego drugie ja. Uwielbia czytać książki, szczególnie te o rozwoju osobistym. Wierzy, że zmiana zaczyna się od nas. Dlatego jego największym priorytetem w życiu jest czynienie dobra.
Piotr Wójcik – magister politologii, dziennikarz, publicysta, pisarz. Członek redakcji Krytyki Politycznej, stały współpracownik Dziennika Gazety Prawnej, Tygodnika Powszechnego i Przewodnika Katolickiego, autor serii powieści kryminalnych „Metropolia”. Pasjonują go gry strategiczne Paradoxu, strategie turowe (Cywilizacja), RPG i Football Manager. Czas lubi spędzać na siłowni, biegając lub tańcząc do muzyki techno. Kultura jest dla niego kluczowym narzędziem do krytyki rzeczywistości i poznawania/odkrywania ludzkich zachowań. Tytuł ESK należy się GZM, ponieważ uśpiony przez lata potencjał drzemiący w Metropolii wreszcie powoli się budzi, więc warto dać mu kolejny impuls rozwojowy. Różnorodność struktury społecznej mieszkańców aglomeracji sprawia, że jest ona idealnym miejscem do czerpania inspiracji przez twórców.