Podziel się dzielnicą - Chorzów Śródmieście

Na kolejny spacer udamy się do centrum Chorzowa! Czekamy na mieszkanki i mieszkańców oraz na Wasze opowieści! 
 
Kiedy: 30 czerwca 2024
Start spaceru: godz. 11.00
Przewodnik: Adam Lapski
Miejsce zbiórki: Plac Hutników, przy pomniku Fryderyka Wilhelma von Redena
 
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy: rezerwacje[at]miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 21/32 lub poprzez formularz online https://bit.ly/3xrcWbT
 
Centrum (Śródmieście) to część miasta, której początki rozwoju nastąpiły wraz z uzyskaniem praw miejskich w 1868 r. To tu powstało większość budynków użyteczności publicznej z ratuszem i rynkiem, szpitalem, budynkiem Poczty Głównej, a w okresie międzywojennym charakterystycznym budynkiem Komunalnej Kasy Oszczędności – Drapaczem Chmur przy ul. Wolności oraz monumentalnym budynkiem Śląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Dąbrowskiego.
 
To w centrum budowano mieszczańskie kamienice, które do dziś świadczą o zamożności dawnej Królewskiej Huty, a później Chorzowa, a ulica Wolności zawsze kojarzona była z luksusem przyciągając nie tylko mieszkańców miasta, ale i gości z regionu. Przy tej ulicy działały kina, restauracje, kawiarnie i najlepiej zaopatrzone w mieście sklepy. Tu też stała chorzowska synagoga, a w jej pobliżu kościół ewangelicki im. dra Marcina Lutra, czy kościół rzymskokatolicki pw. św. Jadwigi Śląskiej. Działały również hotele i banki.
W centrum mamy również najstarszy w mieście park zwany Hutniczym.

W trakcie spaceru ukażemy najważniejsze i charakterystyczne miejsca Śródmieścia, które na stałe wpisały się w historię i krajobraz Chorzowa.
Skip to content