Podziel się dzielnicą - Radzionków

W tym roku poszerzamy projekt (i samą formułę) „Podziel się dzielnicą” o kolejne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dzięki czemu zbierzemy historie nie tylko z katowickich czy chorzowskich dzielnic, ale również opowieści związane z Radzionkowem. Również tu liczymy na obecność mieszkanek i mieszkańców oraz ich aktywny udział!
 
Istotą naszych partycypacyjnych spacerów jest poznawanie historii miast nie tylko z perspektywy przewodnika, ale również osób tam mieszkających. Dołączcie zatem do nas i opowiedzcie o tym jak wasze najbliższe otoczenie zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat, a może i dziesięcioleci. Wspólnie odkryjmy postaci i miejsca ważne dla życia Radzionkowa, a także porozmawiajmy o obszarach istotnych w kontekście historycznym oraz o tych, które aktualnie pełnią rolę ośrodków życia kulturalnego i społecznego.
 
Kiedy: 23 czerwca 2024
 
Start spaceru: godz. 15.00
 
Przewodnik: Jarosław Wroński
 
Miejsce zbiórki: wejście do Mini Skansenu Górniczego (ul. Nałkowskiej 51)
 
Udział bezpłatny
Obowiązują zapisy w godzinach pracy Działu Impresaryjnego Centrum Kultury „Karolinka” (osobiście – pokój nr 9 lub telefonicznie 32 286 64 54 wew. 22) lub poprzez formularz online https://bit.ly/3VeIny9
 
Spacer rozpoczniemy w miejscu, gdzie narodził się radzionkowski przemysł czyli w Rojcy, na terenie Mini Skansenu Górniczego. Tam porozmawiamy na temat działającej niegdyś w tej okolicy kopalni i huty.
 
Następnie podejdziemy pod Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, miniemy Kolonię Hugona, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, symboliczny grób Jana Kużaja i wędrując pod wiaduktem przejdziemy do Radzionkowa.
Przemieszczając się ul. Męczenników Oświęcimia w stronę Placu Letochów miniemy Ratusz, dawną szkołę mniejszościową oraz kotwicę upamiętniającą statek m/s Radzionków.
 
Kierując się dalej ul. Św. Wojciecha przejdziemy pod kościół pod wezwaniem tegoż Świętego, gdzie zapoznamy się z jego historią.
 
Idąc dalej miniemy symboliczny grób Stefana Szymały i skierujemy swoje kroki w stronę Eko Rynku i Centrum Kultury „Karolinka”, gdzie nastąpi podsumowanie spaceru, na które zapraszamy zarówno uczestników spaceru, jak i zainteresowanych mieszkańców.
 
Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 
Projekt jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
 
Partnerzy: Miasto Radzionków oraz Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie
Skip to content